Нека да пишем и говорим грамотно

Дискусията в/ъв "Архив на всичко останало" е започната от TigarcetoSpas на 28.11.17.

Скъпи форум потребители,

Ако вие искате да се включите активно във форума и да участвате в дискусиите, или искате да започнете своя собствена тема, първо ще трябва да влезете в играта. Моля, регистрирайте се, ако нямате собствен акаунт. Ние очакваме с нетърпение следващото ви посещение във форума! Играйте тук
Статус на темата:
Не е отворено за бъдещи отговори.
  1. KARAKONJO

    KARAKONJO Адмирал

    Ами куеста с а накрая.
    Макар че едва ли има правилно тя думата не е българска.
     
  2. Doremi

    Doremi Старши болярин

    Но и никой не е тръгнал да променя някого. Хората си говорят. ;) Кой за кот си иска.
    milkoga1 те пита за множествено число. Можеш ли да кажеш "има различни видове куеста"?
    Няма такава дума в българския език, но все пак може да се каже така, че да личи, че става дума за повече от един куест.
    Не съм учител по БЕЛ, ама може да се провери кое как се пише.
    Например:
    един мост - много мостове
    "Формите за множествено число се образуват, като се прибавят следните окончания към формата за единствено число:
    една сричка - ове: стол, ключ - столове, ключове
    повече срички -и: студент, учител - студенти, учители"
    Броят на сричките се определя от броя на гласните.
    И сега тук въпросът е обаче две срички ли са или една. Защото по принцип сричката е част от думата, която се произнася на един дъх. А и двете гласни не са разделени със съгласна. Аз мисля, че е по-правилно да се пише куестове. Напр."Има различни видове куестове". Но нека спецове да кажат.
     
    Последна редакция: 4.12.17
    fermer4etoo1970 харесва това.
  3. KARAKONJO

    KARAKONJO Адмирал

    Мда, можеби куестове е по-правилно. От куести.
     
  4. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    Дали куестове или куести не зная. (Куестове ми звучи по-добре, но собствените познания и ровенето из нета не ми дадоха категоричен отговор дали думичката куест е едносрична е или не. Бих я сричкувала ку-ест, ама така ли е???)
    Но съм сигурна, че бих изиграла два куеста.
    :);)
     
  5. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

  6. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

    Думата куест е чуждица и не се членува по нашите правила на граматиката.Куест означава -задача.Ако искаме да е правилно-би следвало да използваме българската дума.Даже ми се струва,че и самата дума е малко побългарена.Английската дума QUIZ-e със същото значение но никъде не намирам думата куест:music:На бритиш инглиш Questions-e въпрос,но за за такъв вид задачки използват друга дума-която в момента не се сещам как се пишеше-ееее не ми се рови в тефтерите сега пфуxDНо за да не ми скърца на ушите-аз бих употребил -1 куест,2 куеста,неопределено-куести,-куестите.И тъй като не е толкова важен въпрос-имате разрешение от даскал Минчо всеки да я пише по свое усмотрение,стига да не му скърца на ушитеxD
     
    Последна редакция: 4.12.17
    BUTTERFLAYS харесва това.
  7. Doremi

    Doremi Старши болярин

    Agrafix, elince77 и fermer4etoo1970 харесват това.
  8. elince77

    elince77 Кандидат за признание

    Това е правилното обяснение. Чак сега виждам, че има такава тема. Аз съм начален учител. Много държа на грамотността, но всеки допуска грешки понякога. Тук не се дразня от грешките на фермерите. Виждам ги (професионално изкривяване ;)), но не им обръщам внимание. Когато учениците ми бъркат, мноооого се дразня. Играе червеният химикал :p.
     
    Agrafix, milkoga1, Doremi и 4 други харесват това.
  9. Doremi

    Doremi Старши болярин

  10. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

    Ок радвам се че има и начални учители тук.Я ми кажи тогава elince77-как ще се изразиш-'Аман от тези куести в читалището" или

    "Аман от тези куестове в читалището"-а сега де :pЩото в момента като ги пиша и двете ми са подчертани с червеноxD
     
  11. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    куестове... написано е няколко поста по-нагоре
     
    gradinar4eto и Agrafix харесват това.
  12. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

    Е добре пък аз ще пиша три красиви двойчици на даскал/ката и да се яви на поправителенxDЧак да се чудиш как ги назначават такива за начални учители/ки.........fermer4etoo1970 ти elince 77 ли се казваш че отговаряш вместо нея/него
     
    Последна редакция: 8.12.17
  13. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    А вие като разпоредител или регулировчик се явявате?
     
    gradinar4eto и Agrafix харесват това.
  14. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    А аз днес хубаво се посмях прет тв-то, един спортен коментатор обясняваше какъв хубав сняг се леел по трасето.
     
    gradinar4eto, Agrafix и tani1980 харесват това.
  15. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

    Не но аз зададох въпрос на друг и не желая отговор от друг фермерче:pИ не желая да продължавам в същия дух -защото го смятат за заяждане;)Редник може да се наложи и да ми козируваш даже...xD
     
  16. Doremi

    Doremi Старши болярин

    И аз не бих искала да се използват чуждици, които не подлежат на проверка чрез правилата на българския правопис. Но те са факт, присъстват. За съжаление, ще стават все повече. Всеки ден си служим с тях в неофициални разговори. Ти чуждици не ползваш, така ли?
     
    gradinar4eto харесва това.
  17. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

    Ха ха тези спортни коментатори са направо големи образи,като почнат и нямат спиранеxDЩом снега се лей-кво остава за другото
     
  18. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

     
  19. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    В хоремага всеки си говори с всеки, който иска уединение тет-а-тет - си поръчва сепаре... А иначе, фатмашки най-добре е да си общувате със себеподобни, не с мен!
     
    gradinar4eto и Agrafix харесват това.
  20. -georgi88-

    -georgi88- Главен болярин

    Хи хи айде от мен да мине ще ти дам пет двойки вместо три -да си правите tate a tate с даскалята......xD
     
Статус на темата:
Не е отворено за бъдещи отговори.