Нека да пишем и говорим грамотно

Дискусията в/ъв "Архив на всичко останало" е започната от TigarcetoSpas на 28.11.17.

Скъпи форум потребители,

Ако вие искате да се включите активно във форума и да участвате в дискусиите, или искате да започнете своя собствена тема, първо ще трябва да влезете в играта. Моля, регистрирайте се, ако нямате собствен акаунт. Ние очакваме с нетърпение следващото ви посещение във форума! Играйте тук
Статус на темата:
Не е отворено за бъдещи отговори.
  1. tani1980

    tani1980 Полубог

    Благодаря за просветлението.Масово се използват и за това попитах как е правилно, понеже тези дейности не ги извършвам.Ама знае ли човек...
     
  2. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    Правилно е да се каже регистрирам, вместо входирам.
     
  3. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    Много им се дразня на журналята, когато цитират някакъв полицейски бюлетин/сводка с изрази на техен си език ли, жаргон ли да го нарека. Не го преразкажат със свои думи, а използват едни изрази, леле-мале.
    А аз наскоро се срещнах с думата "досежно". Добре е, че има он-лайн тълковни речници, че гледах като теле в железница.
    Прошнуроват се официални документи с по-голям обем. Например от нотариус, преводи и т.н. И върху въпросното канапче се поставя лепенка и печат на този, който е прошнуровал документа. Целта е да бъде видимо, че официалния документ се състои точно от тези страници, че няма някоя подменена страница.
     
  4. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    И с по-малък обем документи се прошнуроват. В секретните деловодства се прошнуроват и два листа... Освен това се и номерират или както се изразяват канцеларските плъхове - се прономероват...
     
  5. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    Може. От това, с което съм се сблъсквала, два листа се слепват и подпечатват някъде на сгъвката/слепеното, а от два нагоре - прошнуроване.
     
    fermer4etoo1970 харесва това.
  6. joujoujouj

    joujoujouj Полубог

    Ама...:p
     
    Пума~` харесва това.
  7. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    Това не го разбрах, сигурно защото не е в рима :)
     
    joujoujouj харесва това.
  8. joujoujouj

    joujoujouj Полубог

    Хаха, видиш ли "зелено", кликай там...определено ;)

    ПП: Как да слагат интервали, кат' ескейпа "кучета го яли"?
     
  9. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    Според мен esc няма връзка с интервалите, но пък вече има рима в комуникацията :)
     
  10. joujoujouj

    joujoujouj Полубог

    Факт :) Определено е така! :oops:
    Дет' eскейпа, там и спейса (картинката ми беше под ръка xD)
     
    fermer4etoo1970 харесва това.
  11. NANA20151

    NANA20151 Прохождащ

    "Свонравни " или своенравни ?:)
     
  12. tani1980

    tani1980 Полубог

    Ето нещо за тези от нас, които си хапват по някоя буква в бързината... :p

    [​IMG]
     
    fermer4etoo1970, BUTTERFLAYS и KARAKONJO харесват това.
  13. BUTTERFLAYS

    BUTTERFLAYS Пазител

    Да - прошнуровам, но аз го чух точно както съм го написала.
    Успокоих се. Мислех, че аз не съм добре, дразнейки се от подобни форми, вкарани в масова употреба. Добре, че има и нормални хора около мен. Само ме "нервирват" онези с "дънкените" панталони, дето си "пазарят" "холови" гарнитури! :)
    А и кога "преценявам" се превърна в "преценям" и защо!? Оценявам в "оценям" ..... :eek:
     
    fermer4etoo1970 харесва това.
  14. KAtanasova

    KAtanasova Guest

    Или е било от бързане, или просто така си пиша :)
     
  15. БашФермер

    БашФермер Генерал

    тук сте се събрали все хора с много свободно време :D
     
    malkata_ice, sm0uk3r71, DILQNADELI и още 1 човек харесват това.
  16. Doremi

    Doremi Старши болярин

    Аз пък не разбирам, как може да се изпада в такава дребнавост, че да се дири сметка за видимо неволни грешки. Да ходиш "да хапеш" някой добронамерен човек, видимо старателен в изказа и правописа си, за мен е чисто заяждане.
    Погледнете как са писали някои, на които може и да не разбереш от първи прочит какво са искали да кажат. Аз критикувам само себе си. Не ме разбирайте погрешно. Всеки уважаващ себе си човек избира своите изразни средства - как, по какъв начин да се изрази, дали да бъде деликатен или груб. А един грамотен човек никога не би помислил, че ще пише нарочно грешно, за да стане интересен. Не може да се бърка художественото изразяване с грамотността - тоест пак може да има богатство на речника и да личи познанието. Аз често се съмнявам нещо как се пише и винаги правя проверка. Всеки има различни потребности. Манталитет.
    Но не бива да се изпада в крайности.
    Преди във форума имаше един играч, в момента не си спомням точно ника (нещо като попалигорко май), но пишеше изключително интересно, определено начетен човек, ако все още играе или чете, да дойде да пише.
    Съгласна съм със заглавието на темата. Старанието ни показва уважението към себе си и другите. А вече начина на изразяване зависи от емоционалната интелигентност на всеки фермер.
     
    milkoga1 и fermer4etoo1970 харесват това.
  17. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    xDxDxD
    Признатият грях не бил грях или бил половин грях.
    xDxDxD

    П.П. Казвам ти дъще... (Кой се разпознае, разпознае :).)
     
  18. sm0uk3r71

    sm0uk3r71 Обсебен

    ами нямат си друга работа явно;)та са самоназначили кой за даскал, кой за философ
     
    xari_myri харесва това.
  19. KARAKONJO

    KARAKONJO Адмирал

    Е не може всички да сме фермери.
    Трябва да има и такива дето да дават акъл на фермерите.
    Разбира се нищо не пречи ако се съмняваш в някоя дума да провериш правописа в реален или виртуален речник.
    Говорите за дразнене, аз честно казано се дазня на премиера като вземе да се хвали нещо и каже - тук милиони евра, там милиони евра.
    Моят правописен речник е старичък, има много липсващи думи, ама смятам че думата не може да има множествено число.
    Мисля че и 1 евро и 5 милиона си е все евро не може да кажеш евра.
    Като с лук - 1 кило кук, 2 глави лук, не може да кажеш лука.
    Или с куест - тук често срещам куести, мисля че няма такава дума. Думата е чуждица за езика и мисля че се ползва една и съща форма и за единствено и за множествено число.
     
  20. milkoga1

    milkoga1 Господар

    И как е правилно тогава да се каже: "Аз завърших няколко....куест,куести,куеста?"
     
    DILQNADELI харесва това.
Статус на темата:
Не е отворено за бъдещи отговори.