Нека да пишем и говорим грамотно

Дискусията в/ъв "Архив на всичко останало" е започната от TigarcetoSpas на 28.11.17.

Скъпи форум потребители,

Ако вие искате да се включите активно във форума и да участвате в дискусиите, или искате да започнете своя собствена тема, първо ще трябва да влезете в играта. Моля, регистрирайте се, ако нямате собствен акаунт. Ние очакваме с нетърпение следващото ви посещение във форума! Играйте тук
Статус на темата:
Не е отворено за бъдещи отговори.
  1. TigarcetoSpas

    TigarcetoSpas Прохождащ

    Извинете, но искам да Ви кажа, че след "запетая", в изречението има разстояние от един интервал, преди да се запише следващата дума.
     
    bilq76 харесва това.
  2. milkoga1

    milkoga1 Господар

    Туй по чии правила?
     
  3. KAtanasova

    KAtanasova Guest

    Да, благодаря, ще го запомня.
    Туй(това :) по принцип си е правило за правопис, когато не е на хартия де.
     
    galinad12345 и bilq76 харесват това.
  4. milkoga1

    milkoga1 Господар

    Нали се сещаш, че като не пишеш на хартия, твърде често машинално и натискаш дори съседен клавиш и излиза друга буква.Да не говорим за препинателните знаци....Тъй че дали след запетаята ще има интервал или не, е най малкия проблем на Вселената мисля аз.xDЕ виж, ако кандидатстваме за Нобелова награда по правопис, там вече е друг въпрос.;)
     
    pepa551 и DILQNADELI харесват това.
  5. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    По българските правила за правопис.
    И на хартия.
    По-четливо е, то не случайно са измислени правилата.
    (И други аспекти на правилното писане бих посочила, ама не ми се зачеква тази тема.)

    П.П. Помощ за нечувстващите се в свои води: https://kaksepishe.com/
     
    joujoujouj и bilq76 харесват това.
  6. milkoga1

    milkoga1 Господар

    Много ще ми е интересно на хартия да ми поставиш интервал след запетая.Ще ми е интересно да го видя.Както и да го видя това правило къде е?
     
  7. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    По същия начин, както на нехартия. Просто оставяш малко място след запетаята, не забиваш следващата дума диркетно в нея.
    (Правописните правила за писане на хартия и нехартия са еднакви.)
     
    joujoujouj харесва това.
  8. milkoga1

    milkoga1 Господар

    Изпадаш в някакви подробности и то несъществени.Никой не ползва тези и ред други закостенели порядки в Българския език и правопис.(За електронното писане съм съгласен, че съществува интервала).Пък по темата за правописа,имаш поне 2 правописни грешки в коментара си.:p
     
  9. KAtanasova

    KAtanasova Guest

    Дами и господа, пак се отнасяме от темата на дискусията. Ако искате можем да си отворим тема за правописа, аз нямам протов, но да не е тук точно.
    П.С“ 10 минути го пиша, за да оставям място след тая пуста "запетая" и все натискам "интервал" където не трябва
     
    DILQNADELI и milkoga1 харесват това.
  10. milkoga1

    milkoga1 Господар

    xDxDxD Ами като замре форума си измисляме за какво да пишем все пак.:p
     
  11. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    Не са несъществени. Писах по-горе, че не ми се зачеква тази тема.
    Една т.нар. техническа грешка си намерих, пусти бързи пръстчета.
    Посочи ми втората, моля.
    Това е въпрос на навик, който никога не е късно да се изгради.
    :)

    Ей на това му казвам техническа грешка - буквите И и О са съседни (който пише на фонетик) и се получат такива нещица.
    Ама точно те се виждат, че са от бързане, а не от незнание.

    П.П. Май отворихме работа на модката - я да ни трийне, я да ни премести някъде другаде.
    :p
     
  12. xari_myri

    xari_myri Ветеран

    Абе лаф да става,все мие тая кой как пише
     
    milkoga1 харесва това.
  13. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    пъкнаменвъобщенемиещотоеднанеграмотностеналегналабългарията,аотрастящотонеграмотнопоколениещезависикакъвщеепросперитетанародинатаниитн.
    ищотонесесблъскватевработатасисчетененанеграмотнитеписаниянавземащитепостошапкапариитн.
    иощеотмногокладенциводамогадаизвадяпотемата.
    аматематанеезатук.крайотмен.
     
    -georgi88- харесва това.
  14. milkoga1

    milkoga1 Господар

    xDЕ,не говорим за такива...а маловажни и несъществени.Не хартия се пише разделено,втората грешка.Поне аз така го зная,може и да греша.:p
     
  15. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    В случая не си прав. Не винаги "не" се пише отделно. В случая моето нехартия беше твоето електронно.
     
    joujoujouj и milkoga1 харесват това.
  16. Торнадо73

    Торнадо73 Пазител

    Ни са стискай ми ни фърли малку тортъ за подкуп
     
  17. KAtanasova

    KAtanasova Guest

    Ехее, ама вие за мезе ме взехте вече. Аз много мразя писането с грешки, но на всеки се случва да ги допуска, особенно при писане на копмютър.
    Няма да го оставим да замре, ама нека си спазваме правилата все пак.
    Еееее все за сладко питаш, започвам да се притеснявам. Нали знаеш, че сладкото вреди на здравето?
     
    Последно редактирано от модератора: 28.11.17
  18. fermer4etoo1970

    fermer4etoo1970 Адмирал

    Много актуална тема! :) Между другото, интервал се оставя след всеки препинателен знак, не само след запетая... Включително и след точката в края на изречението...
     
    daniva76, joujoujouj и kismit харесват това.
  19. mushnuk

    mushnuk Жива легенда

    И точно при писане на компютър има едно хубаво нещо - че можеш да отстраниш грешките. Никой няма да види задрасканото, поправеното xD.
     
  20. KAtanasova

    KAtanasova Guest

    Добро утро.
    Така е, но в случай че си видиш грешките на време. В противен случай всеки който прочете написаното ще стане свидетел на грамотността на автора.
    П.С. Типичен пример- писах, побликувах и чак тогава си видях грешките.
     
Статус на темата:
Не е отворено за бъдещи отговори.